niedziela, 26 września 2010

Topazowe marzenieZakochałam się w tym wisiorku już jakiś czas temu, jest piękny w swojej prostocie.
Mój kamień... turkus, kamień dla Strzelca :))) Wyżej jest topaz, ale i tak jest cudny, a może właśnie dlatego jest tak piękny. Więcej o topazie tutaj.

Turkus to kamień błękitnego nieba, który ponoć zmienia barwę, gdy właściciel jest chory lub grozi mu niebezpieczeństwo - wtedy blednie i szarzeje. Niezwykle rzadko występuje bez skaz, a turkus o klasycznej, niebieskiej barwie jest rzadko spotykany.
Nazwa turkus wywodzi się od nazwy Turcji “turecki kamień”, gdyż jego szlak handlowy wiódł niegdyś przez Turcję; natomiast nazwa kalait (gr. ładny kamień) została po raz pierwszy użyta przez pisarza rzymskiego Pliniusza Starszego i obecnie jest już prawie nieznana.
To klejnot dzieci, amulet dziewic i młodych żon. Obdarza je pogodą umysłu, opanowaniem, siłą psychiczną, strzeże przed upadkiem. Turkus jest kamieniem ochronnym. Wzmacnia refleks ludzi za kierownicą, chroni przed wypadkami. Temu kto lubi go nosić zapewnia powodzenie w sprawach materialnych i szczęście rodzinne. Pomaga w rozwikłaniu problemów. Obserwując go zauważymy, że żyje on jakby naszym życiem. Wierzono, że kto nosi ten kamień, temu nigdy nie zabraknie chleba. Amulet wykonany z turkusa to potężna broń przeciwko wrogom, przeciwnościom losu. Podarowany ukochanej zapewnia uczucie czyste i niezmienne.
Zwykle turkus jest poprzecinany brązowymi, szarymi lub czarnymi żyłkami innych minerałów lub skał (turkus matrycowy lub matryca turkusowa), czysta niebieska barwa jest rzadko spotykana.
Substancją nadającą odcienie niebieskie jest miedź, zaś zielone - żelazo. Ceniona barwa niebieska przechodzi w temperaturze 250 stopni w brzydki odcień zieleni. Pogorszenie barwy możliwe jest także pod wpływem światła, potu, olejów i kosmetyków, środków czystości oraz przesuszenia. Pierścionki z turkusami należy zdejmować do mycia rąk. Źródło

4 komentarze:

Danuta pisze...

Piękny wisiorek. O mocy tego kamienia też słyszałam. Fajnie by było mieć go w swojej kolekcji błyskotek.
Pozdrawiam

Bree pisze...

Piekny jest :) i w moim guscie,ciekawa historia z tym kamieniem, pozdrawiam cieputko

Anonimowy pisze...

Może się mylę,ale w tych kolczykach jest topaz a nie turkus.Turkus to nieprzezroczysty kamień, o bardziej zielonawej barwie.Ale i tak kolczyki są piękne-proste i eleganckie.

Lawendowa Aleja pisze...

Ależ masz rację, nie wiem co mnie zaciemniło, przecież na stronie Apart'a jak byk jest napisane TOPAZ. Dziękuję za zwrócenie uwagi. Już poprawiam błąd. Pozdrawiam.

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails